Projekt plný zážitkov - Zaži Slovensko

 

Máš chuť spoznať Slovensko z netradičných perspektív? Vydaj sa na 4-dňovú zážitkovú jazdu od východu na západ a užívaj si život plnými dúškami. Začni zážitkovať v Košiciach a neskonči skôr ako v Bratislave. Striedaj lety a voľné pády, divoké jazdy na off-road tratiach na suchu i na vode a zvýš si nielen adrenalín, ale i zručnosti. Projekt plný zážitkov Ti ukáže Slovensko v úplne inom svetle. O dosť jasnejšom. 

4-dňový zážitkový program

1. zážitkový deň

Skoro ráno vyrážam s naším tímom kameramanov a malým štábom STV na štart asi najbláznivejšej cesty po Slovensku, akú kto kedy absolvoval. Pri pohľade na krásnu zvlnenú krajinu a doliny zahalené v hmle je jasné, že to celé bude stáť za to.

Pilotovanie lietadla na skúšku

 

V Bidovciach už čaká lietadlo. Nasadám doň spolu s ďalšími pasažiermi a štartujeme. Očakávanie, ale aj nadšenie začína rapídne stúpať. Lietadlo zrýchľuje, dráha sa kráti a my pomaly naberáme výšku. Po krátkej inštruktáži o ovládaní lietadla preberám od pilota riadenie a držím smer Gerlachov. Aj keď sa snažím ako len viem, žalúdok Martiny z STV začína dávať najavo, že sa mi to príliš nedarí. Naplno si užívam pohľad na Vysoké Tatry z toho najkrajšieho miesta - zo vzduchu. Štíty ešte stále pod snehom, a pritom dole už začalo príjemné leto. Rád by som okolo nich krúžil donekonečna, no čakajú ma ešte ďalšie zážitky. Smerujeme k letisku Poprad a hladko pristávame.

Staň sa na chvíľu pilotom lietadla >>

Jazda na off-road segway

 

Horúce počasie je vo výške viac ako 1300 m.n.m. oveľa príjemnejšie. Vidieť to aj na počte návštevníkov. Na rozdiel od peších turistov som si prišiel obzrieť Štrbské pleso trochu netradične. Čaká ma totiž jazda na segway. Úvodná inštruktáž k ovládaniu je krátka a hneď som pochopil prečo. Po prvých kŕčovitých sekundách zisťujem, že sa segway ovláda úplne intuitívne. Z bezpečného chodníka sa presúvam k Štrbskému plesu, kde sa mi otvára známa nádherná panoráma, v ktorej sa odrážajú Vysoké Tatry. Tohto pohľadu sa nedá nabaži. Ľudia sa pristavujú a obzerajú si ma. Neviem, či ich zaujíma segway, alebo pri mojich zručnostiach čakajú, kedy s ním skončím vo vode. Po chvíli tento stroj, ktorý vymysleli v NASA, odkladám, staviam sa na vlastné a presúvame sa ďalej na východ.

Zaži jazdu na offroad segway >>

Vyhliadkový let balónom

 

Stretávame sa s pilotom balóna, ktorý nás ako Holanďan žijúci na Slovensku víta svojskou slovenčinou so slovami: Ty kokso, poď na pivo.” Po čakaní, kým sa vietor vyblázni a hľadaní vhodného miesta na štart, konečne vyťahujeme balón a začíname ho nafukovať. Naberá priam obrovské rozmery, a tak využívam chvíľu pozrieť si ten kolos priamo zvnútra. Postupne nasadáme do koša, horák je v plnom prúde a o pár sekúnd už pod sebou nechávame zem. Ľudia pod nami vychádzajú z domov, odstavujú autá a mávajú čím sa dá. Ani mníška zo Spišskej kapituly sa nenechala zahanbiť. Najzaujímavejšia je ale krajina pod nami. Pomaly sa sfarbuje do červenej farby, rovnako ako moja tvár od tepla horákov. Po takmer hodinovom lete začíname klesať. Prvý deň v tých najkrajších častiach Slovenska dopadol stopercentne.

Vychutnaj si vyhliadkový let v balóne >>

2. zážitkový deň

Vyhliadkový let vrtuľníkom

 

Ráno sa budím do perfektného počasia. V diaľke počujem vrtuľník a po chvíli mi už sviští nad hlavou. Dokonale zaparkoval” na prázdnom parkovisku, akoby to bola tá najbežnejšia vec. Nastupujem, nasadzujem si sluchadlá a sledujem ako sa vrtuľa začína točiť rýchlejšie. Pilot vzlieta a smeruje k Spišskému hradu, aby som si ho pozrel ešte raz. Panoramatický výhľad z presklenej kabíny ma naozaj dostal. Opäť sa približujeme k Vysokým Tatrám, ktoré sú pri tomto jasnom počasí dokonalé. Ešte krátky prelet ponad Štrbské pleso a známy mostík. Napredujeme rýchlosťou 200 km/h a zakrátko sa vznášame nad Liptovom, kde obdivujem Západné Tatry a Nízke Tatry. Po prelete nad Liptovskou Marou sadáme opäť na zem. Aj keď ma to v tejto horúčave ťahá do aquaparku, mám lepší spôsob ako sa schladiť.

Cíť sa ako VIP hviezda pri vyhliadkovom lete vrtuľníkom >>

Simulátor voľného pádu

 

Po bezpečných letoch vo vzduchu sa chystám trénovať voľný pád. Keďže nepoznám tajomstvo levitácie, moje telo bude musieť vo vzduchu udržať viac ako 200-kilometrový vietor. Po krátkom tréningu polohy “na banánvstupujem do tunela, ruky na hruď, prevaliť sa a už padám - aj keď na mieste. Inštruktor mi signálmi pomáha zafixovať správnu polohu a ja sa tak môžem bezpečne vznášať. Zisťujem, že aj najmenší pohyb roztočí moje telo. Zvládnuť voľný pád nie je také jednoduché, ako sa zdá. Vystupujem z tunela, kde už gravitáciu nič neoklame. Chvíľka oddychu a idem znovu na to. Tentokrát ma inštruktor chytí za kombinézu a ukazuje mi, ako sa dá vo veternom tuneli vyblázniť. Letíme stále hore a dolu a popri tom sa točíme dokola. Na konci inštruktor predvádza pravú akrobaciu. Pri pohľade na neho miestami strácam orientáciu. Nikdy by som nebol povedal, že 3 minúty vo veternom tuneli budú také intenzívne.

Zalietaj si vo veternom tuneli >>

Termický paragliding

 

Po simulovanom vetre ma čaká ten pravý horský, na Chopku. Nasadáme na novú lanovku - cieľ Chopok – tretí najvyšších vrch Nízkych Tatier. Počasie je úžasné a výhľady ešte úžasnejšie. Pilot zakrátko rozbalí padák a o pár minút už čakáme na správny vietor. Inštrukcie sú jasné. Len bežať, a to čo najrýchlejšie. Vietor je tu, padák sa zdvíha a ja prepletám nohami dolu svahom. Vzlet je rýchly a ja sa môžem pokojne začať kochať tou krásou naokolo. Nádherné ticho prerušujem len občasným výkrikom od vzrušenia. Termika nás tlačí hore a o chvíľu sa vznášame desiatky metrov nad Chopkom. Je to perfektný zážitok, ktorý by mal raz vyskúšať naozaj každý. Voľne si lietame nad končiarmi a neviem, kde sa mám pozrieť skôr. Pomaly sa spúšťame nižšie k nášmu cieľu - malej lúke v Demänovskej doline. Zem sa približuje, dvíham nohy a končím na zadku - tak je to ale správne. Voľnosť mením za pevnú pôdu pod nohami, aj keď tam hore sa mi to páčilo oveľa viac. Viem, že lietania si ešte v najbližších dňoch užijem až až.

Plachti vzduchom pri termickom paraglidingu >>

Rafting

 

Prichádzam na vodný kanál v Liptovskom Mikuláši. Teplota je vysoko nad 30 stupňov, takže na schladenie sa nesmierne teším. Celá posádka raftu dostáva veslá, zvláštne topánky a neoprén, do ktorého by ma mali navliecť obuvákom. Po malom schladení pri skokoch z mosta nás inštruktor konečne volá do našej archy. Voda je na prvý pocit aj v tomto teple až príliš osviežujúca - tečie priamo z Váhu. Prvá jazda je kľudná. Zvykáme si na divokú vodu a snažíme sa skoordinovať naše pádlovanie. Je jasné, že ľavú a pravú stranu má každý niekde inde. Pri druhej jazde už kanálom prechádzame oveľa rýchlejšie a divokejšie. Perejami sa plavíme skôr dnom nahor. Na to, že nie som vodný živel, si ale “topenie” naplno užívam. Touto adrenalínovou jazdou sa končí pre mňa úplne dokonalý deň.

Skroť divoké pereje v rafte >>

3. zážitkový deň

Air chopper – vyhliadkový let

 

Stojím na Donovaloch a hľadám na oblohe lietajúcu motorku s pilotom Hagridom. Po jeho hladkom zaparkovaní si nasadzujem prilbu. Trochu nakrivo, ale tak to asi rebeli robia. Alebo vyzerám skôr ako …..? Vrtuľa air choppera  naberá na obrátkach, rozbiehame sa po lúke a už letíme. Slnko je ešte stále nízko, a tak sú doliny zahalené do hmly. Stále neverím, že na tak malom kúsku zeme ako je Slovensko, je toľko rozmanitých a krásnych miest. Pod nami sa začínajú striedať dedinky a mestá, ktoré sú mi dobre známe. Z tejto perspektívy ich ale vidím prvýkrát. V diaľke sa už rysuje letisko v Očovej a v pilotovi to zrazu prebúdza chuť ukázať mi, že air-chopper nie je žiadny nudný stroj. A tak sa točíme ako šialení. Pred pristátím ešte pár bláznivých preletov ponad letisko a už sadáme.

Vychutnaj si netradičný let air chopperom >>

Akrobatický let vetroňom

 

Latku bláznivých zážitkov posúvam vyššie. Chystám sa prevetrať vetroň a možno aj svoj žalúdok pri akrobatickom lete. Točiť sa ako blázon v lietadle bez motora je samé o sebe bláznivé. Ešte k tomu v presklenej kabíne, ktorá je pri horúčave 35 stupňov ako skleník. Nervozita vo mne stúpa. Lietadlo nás ťahá po dráhe a zrazu sme vo vzduchu. Ani som to nezaregistroval. Výškomer ukazuje 900 metrov nad terénom a tu kľudný let končí. Odpájame sa od lana, zasúvame podvozok, a aj keď by sa nemalo klamať, pilotovi prikyvujem, že som pripravený. Ostro točíme a už som dolu hlavou. Uff, tak toto bude šialené. Jedna otočka za druhou a zem lieta okolo mňa. Preťaženie až 4G ma poriadne tlačí do sedačky. To ale hneď strieda nulová gravitácia a ja sa vznášam nad sedačkou. Ešte si párkrát obzriem svet hore nohami a je to za mnou. Tento let som si naozaj užil. Týmto ale moja dnešná porcia adrenalínu len začína.

Kĺzaj vzduchom vo vetroni >>

Let stíhačkou

 

A je to tu. Stíhačka L-29 Delfín. Najrýchlejší a najšialenejší dopravný prostriedok, ktorý vyskúšam. Fasujem kombinézu a pocit pravého stíhacieho pilota sa dostavuje. Pilot ma oboznamuje s letom. S malým modelom stíhačky ukazuje všetky prvky, ktoré ma čakajú. To myslí vážne? Dosť bolo teórie, na rad prichádza pravý prúdový motor. Sviští na plné obrátky a o pár sekúnd aj my, keď sa odliepame od dráhy. Ja naozaj letím stíhačkou. Začíname rýchlym premetom a opäť som hore nohami. Uaaaa, asi nie som normálny, ale takto si predstavujem perfektný deň. Nasleduje prudká zákruta. Sústredím sa len na preťaženie a napínanie každého svalu. Tak mám v lietadle bojovať pri preťaženiach brutálnych 6,5G proti odplaveniu krvi z hlavy a strate vedomia. Nechcem totiž zo seba urobiť spiaceho pasažiera. Nasleduje ďalšia séria obrátok, premetov a strmhlavých stúpaní. Po prelete ponad letisko robíme posledný premet a letíme späť. Pristávame a s obrovským úsmevom na tvári vystupujem zo stíhačky ako pilot TopGun-u. A čo je dôležité, s prázdnym vrecúškom.

Splň si svoj sen. Zaži let stíhačkou >>

Tandemový zoskok padákom

 

Presúvam sme sa na letisko v Prievidzi, kde konečne využijem tréning zo simulátoru voľného pádu. Obliekam si kombinézu a postroj, ktorý mi v určitých mužských partiách nesedí tak, ako by som si predstavoval. Veľmi opatrne teda kráčam k malému lietadlu, do ktorého sa máme zmestiť šiesti. Pilot má ako jediný vlastnú sedačku. Nastupovanie teda pripomína Tetris. Vrtuľa beží a opäť stúpam do vzduchu. Pohľad z lietadla, ktoré letí nad oblakmi je super. Toto ale nie je vyhliadkový let. Dvere sa otvárajú a s tandem pilotom vystupujeme z lietadla na stupačku. Je normálne letieť vo výške 3000 metrov a pritom stáť na kolese lietadla? Nakláňam sa dopredu a už padáme. Lepšie povedané letíme. K zemi sa rútime rýchlosťou 200 km/h. Svištíme cez oblaky až kým sa neotvorí padák, ktorý voľný pád zabrzdí. Plachtíme a ja som celý bez seba. Bolo to úžasné. 25 sekúnd čistého šialenstva. Tandem pilot mi predáva riadenie padáku. Ťahám za nitky a znovu sa točíme ako blázni. Klesáme, nohy hore a hladko pristávame. To bol teda zážitok. Dávam si dole postroj, a tak sa dostavuje ďalší príjemný pocit.

Odhodlaj sa na bláznivý tandemový zoskok padákom >>

Jazda autokrosovým špeciálom

 

Po všetkých letoch konečne nohami, resp. kolesami na zemi. Pekne zoradené autokrosové špeciály už čakajú, kedy ich poriadne prevetráme. Celý náš tím si to medzi sebou rozdá. Otváram klietku a leziem dnu. Tieto špeciály totiž nemajú ani dvere. Len rámová konštrukcia, jediná športová sedačka a motor so zadným náhonom. Toto je môj svet! Vyrážam na trať a rútim sa jednou zákrutou za druhou. Jazda nemá ďaleko od rally, a tak sa volant v mojich rukách nezastaví. Zvykám si na trať a auto, čo je vidieť na mojej rýchlosti. Volant pevne v rukách, noha na podlahe a na skoku sa mi kolesá odlepujú od zeme. Toto na svojom aute zažije málokto. V zákrutách mi zadok auta krásne ustreľuje, no občas to preženiem a dostávam hodiny. Na uzatvorenom okruhu si to ale môžem dovoliť. Rútim sa ďalej okruhom ako pravý pilot WRC a prach za mnou sa dvíha v každom kole. Po vybúrení schádzam z trate a kúsky blata na mojich zuboch dokazujú, že som si jazdu naozaj užíval s úsmevom.

4. zážitkový deň

Vyhliadkový let vírnikom

 

Na stroj, ktorý už čaká na letisku, som veľmi zvedavý. Chodím okolo vírniku a skúmam zvláštny tvar. Neprišiel som si ho sem však len obzerať, a tak hneď nasadám. Vrtuľa sa roztáča, ale mi nestúpame. Všetko je v poriadku. Aj keď vírnik vyzerá ako vrtuľník, k letu potrebuje rozbeh. V pláne máme kľudný let, no hneď po vzlete sa prudko točíme a letíme bokom. Super! Nevedel som, že to bude taká zábava. Pilota nabádam, nech sa ešte vyblázni. Keďže máme na palube aj nežnejšie pohlavie, ukážka akrobacie nepokračuje a my mierime na letisko v Piešťanoch. Hory postupne nahrádzajú lúky. Cestou si ešte vychutnávame Čachtický hrad z vtáčej perspektívy. Prelety pár metrov nad ním sú úžasné. Radi by sme ho obdivovali dlhšie, ponáhľame sa však na letisko. O pár minút má pristávať Boeing. Kolíziu s nami by mohlo ich lietadlo vážne poškodiť. Nebudeme riskovať, a tak sadáme na zem. Let vírnikom ma veľmi milo prekvapil.

Objav krajinu z vírniku >>

Jazda na formule

 

Na našich nie veľmi závodných špeciáloch sme dorazili na Slovakiaring a ja sa z pohodlnej sedačky nášho Fiatu 500 ponáram do kokpitu formule. Usadený v kombinéze pomaly vyrážam. Teda, veľmi pomaly. Prvý rozbeh sa mi nepodaril a motor mi zhasol. Vraj to je bežné. Predpokladám, že to hovoria každému „šikovnému jazdcovi“. Prvé metre na okruhu ma ale dostali. Formula sedí na trati ako zabitá a každé otočenie volantom mi pripomína skôr autodráhu. Hladké pneumatiky sú ako potiahnuté lepidlom. Pocit z rýchlosti sa ešte znásobuje tým, že formula nemá žiadne čelné sklo. Na rovinkách pri tom nápore vetra musím bojovať s tým, aby mi hlava nelietala zo strany na stranu. Jazda na uzatvorenom okruhu sa nedá porovnať so žiadnou jazdou na ceste. Keď pri tom navyše sedím v kokpite, je to štvorkolesový raj na zemi. Aj tých pár kôl bolo perfektným nazretím do formulového sveta.

Staň sa pilotom pravej formule >>

Prehliadka Bratislavy na segway

 

Na rad prišla Bratislava a s ňou aj koniec môjho bláznenia sa po Slovensku. So segwayom už mám skúsenosti spred pár dní, takže naň vystupujem ako profesionál a rovno vyrážame so sprievodcami na prehliadku Bratislavy. Hviezdoslavovo námestie, Dunaj, Dóm sv. Martina a Bratislavský hrad. Pre všetkých lenivých a zároveň akčných ľudí je to asi najzábavnejší spôsob ako vidieť všetky najznámejšie bratislavské pamiatky.

 

Priamo pod hradom tak končia 4 dni plné adrenalínu, úžasných výhľadov, rýchlosti, nadšenia z nových zážitkov a tiež jedného slovenského rekordu - za najviac prežitých zážitkov za 100 hodín. Asi to nebola najrýchlejšia cesta z Košíc do Bratislavy, zaručene však najšialenejšia. Všetky tie zážitky na krásnych miestach urobili z tejto cesty naozaj nezabudnuteľnú prehliadku Slovenska. Aj napriek tomu, že je malé, ponúka oveľa viac ako by sme si dokázali pomyslieť. Stačí len vyraziť a naplno si ho užiť. Či to už bude zo zeme, zo vzduchu alebo spod vody.

Vyskúšaj segway a spoznaj Bratislavu z iného pohľadu >>